Catering Döneminde Hız ve Lezzetin Adresi; Çiftlik Catering!.

1990 yılından beri restoran olarak Mecidiyeköy’de, catering olarak ise 4. Levent’te hizmet sunan Çiftlik Catering sahibi Sıddık Çeri kalite ve temizlikten ödün vermeden özel lezzetler sunduklarını ifade etti.
Çiftlik Catering sahibi Sıddık Çeri.

1990 yılından beri restoran olarak Mecidiyeköy’de, catering olarak ise 4. Levent’te hizmet sunan Çiftlik Catering sahibi Sıddık Çeri kalite ve temizlikten ödün vermeden özel lezzetler sunduklarını ifade ederek:

“İşyerlerimizin tüm birimlerinde, “Toplam Kalite Yönetimi” anlayışını hakim kılmak ve bunun bir kurum kültürü olarak algılanmasını sağlamak çabasındayız. Profesyonel yönetim kadrosu, deneyimli aşçı ve servis elemanları ve üretimin her aşamasını kontrol eden gıda mühendislerimiz en iyi hizmeti verme çabasındadırlar. Müşterilerinin, temiz, huzurlu ve sakin bir ortamda ailesiyle veya dostları ile gönül rahatlığı içerisinde lezzetin tadına varabilmelerini sağlamak için tüm personelimiz seferber olmaktadır.”dedi.

Müşteri memnuniyeti, personel eğitimi ve gıda güvenliği çalışmaları ile yemek sektörünün kalite çıtasını sürekli yukarı çeken firma oluklarını da açıklayan Sıddık Çeri catering faaliyetlerini şöyle açıkladı:

“Kuruluşumuz faaliyeti itibarı ile hızla gelişmekte olan hazır yemek sektöründe, profesyonel hizmet anlayışıyla müşterilerine deneyimli kadrosu ve düzenli çalışma prosedürü ile en iyi hizmeti verebilmek için yüksek standartlardaki üretim ve kalite çizgisini korumak amacıyla yola çıkmıştır.

Çiftlik Catering olarak, toplu yemek üretimi ile İstanbul genelindeki şirket, firma ve fabrikalara hızlı ve sistematik servisimizle hizmet vermekteyiz. Günlük kalori ihtiyacını dikkate alarak hazırlamış olduğumuz lezzetli menüler Çiftlik Catering ekibimizin titiz çalışmaları sonucu sizlere ulaşmaktadır. Temel felsefemiz olan hijyenik üretim koşullarında, usta aşçılarımız tarafından hazırlanmış olan tüm yemeklerimizi misafirlerinize ve personelinize gönül ferahlığı ile ikram edebilirsiniz.”