Gökova Körfezi’nde imar değişikliği tartışması

Muğla’nın Gökova Körfezi’ndeki imar değişikliği ile ilgili 16 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı sonrası başlayan imar tartışmasında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, imar değişikliği ile ilgili itirazlar ve kabul edilen görüşlerle ilgili teknik bilgilendirme yaptı.

CHP İl Başkanı Mürsel Alban, CHP Muğla Milletvekilleri Ömer Suha Aldan, Akın Üsündağ, Nurettin Demir, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve bazı meclis üyelerinin de katıldığı toplantıda milletvekilleri genel değerlendirme yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, toplantıda Gökova Körfezi’nin imar durumu ile ilgili teknik bilgi verdi. Gürün, teknik bilgilerin kendi şahsi değerlendirmesi olmadığını, Büyükşehir Belediye Meclisinde yapılan değerlendirmeler olduğunu ifade etti.

Mevcut sit kategorilerinin derecelendirmesinin 1. derece doğal sit alanları yerine ‘kesin korunacak hassas alanlar’da yapı yasağı getirilen mutlak korunması gereken alanlar olduğunu söyleyen Başkan Gürün, 2. derecede doğal sit alanlarının ‘nitelikli doğal koruma alanları’ olduğunu, bu alanlarda çadırlı kamp alanı, bungalov ve günübirlik faaliyetlerin yapılabildiğini belirtti. Gürün, 3. derece doğal sit alanlarının ise ‘sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları’ olarak değiştirildiğini kaydetti. Başkan Gürün, 1. dereceden 2’inci derece sit alanına çevrilen ve imara açılan 12 bin 544 hektarlık alan olduğunu söyledi.

Harita üzerinde yapılan değişiklikle ilgili bilgi veren Başkan Osman Gürün, 34 bin 162 hektar olan 1. derece sit bölgesine 12 bin 544 hektarlık 2’inci derece sit alanının, yani nitelikli doğal koruma alanının dahil edildiğini belirterek, “Bunun 2 bin 447 hektarı denizin içerisinde. Lokal değişiklik üzerinde görüş bildirmemize rağmen Körfez’in büyük bölümü ve deniz üzerinde yapılacak imar değişikliğine itiraz ettik. Bunun içerisinde Okluk Koyu’nda bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık konutu da bulunuyor. Okluk Koyu’nda 20 hektarlık alanın yüzde 20’sine inşaat yapılıyor. Bu da yaklaşık 4 hektarlık alanda inşaat yapımı anlamına geliyor. Bina yüksekliği ise 13,5 metre yüksekliğinde olacak. İki katlı bir bina yapılabilir ancak karşıdan baktığınızda 4 katlı bina büyüklüğünde bir yapı orada olacak. Biz belediye olarak tüm bunlara karşı çıktık. 2017 yılında bakanlık buna karar verdi. Biz de hemen karşılığında dava açtık” diye konuştu.