Selahattin PAR: “Amacımız Güvene Dayalı Ticareti Yerleştirmek.”

İNTİSAD Kurucu Genel Başkanı Av. Selahattin PAR CEO Haber'e açıklama yaptı.
İNTİSAD Kurucu Genel Başkanı Av. Selahattin PAR.

İNTİSAD Genel Başkanı Av. Selahattin PAR, amaçlarının toplumda güvene dayalı ticaretin yerleşmesi olduğunu açıkladı.

İnternasyonel Türkiye İş İnsanları Derneği (İNTİSAD) Kurucu Genel Başkanı olan Selahattin PAR, CEO Haber’e yaptığı açıklamada dernek olarak eski zamanın söylemlerinin çok geçerli olduğunu, güvene dayalı ticaretin gelişmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle devam etti:

“Toplumlarda STK’lar toplumun kalkınmasında ve toplumun sorunlarını belirlemede ve bu sorunlarına çözümler veya öneriler bulma noktasında önemli bir yere sahiptir. Öyle ki günümüzde birçok STK, kendi alanında neredeyse dünyayı yönetecek güç haline gelmiştir.

Bugün dünyada ve ülkemizde ticaretteki en büyük sıkıntı nedir diye sorduğumuzda verilen en önemli cevaplardan biri olarak; gelişen dünyada bu gelişmenin tam tersi istikamette ilerlemekte olan ticari ahlakın kaybolmasıdır.

Yani ticari ahlakta meydana gelen yıpranmalar ve erozyonlar, insanların ticaretteki değer yargılarının kaybolmasına ve devamında da meydan gelen güvensizlik, kaygı ve diğer olumsuz durumların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Oysaki ticarette en önemli olan unsur güvendir, öyle ki söz senettir diye ticarette yer alan deyim bile bulunmaktadır. Yani sözün, güvenin ön planda olduğu bir ticaret ahlakı var iken bu gün neredeyse her türlü yazılı belge bilgi alınmasına rağmen ticarette meydana gelen erozyon nedeniyle güvensizlik baş göstermekte ve bu da ticaretin önünde büyük bir sıkıntı olarak yer almaktadır.”