Yemekhane Tasarımında Yenilikçi ve Esnek Yaklaşım: Doğuş Maslak Restaurant

İstanbul’un en önemli iş merkezlerinden Maslak’ta konumlanan Doğuş Maslak Restaurant, Doğuş Oto ekibinin yoğun iş temposundan sıyrılabileceği, keyifle yemek yiyerek sosyalleşebileceği, yeşil ile bütünleşmiş özel bir yaşam alanı niteliğinde.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen kurumsal firmaları için kullanıcı odaklı bir anlayışla biçimlendirdiği ofis ve sosyal alan projeleriyle tanınan Caglayan Architects, Doğuş Oto’ya ait Maslak Doğuş Power Center’da yer alan Doğuş Maslak Restaurant için mutfak, yemek yeme ve dinlenme alanlarının tek bir proje çatısı altında tekrar ele alındığı, kullanıcıların kendilerini dış mekanda ve mutlu hissedecekleri, yeşil ile bütünleşmiş bir yaşam alanı tasarladı.

Planlama aşamasında ilk olarak standart düzen bir planlama yaklaşımı yerine, kullanıcılara tercih şansı sunan farklı yerleşim alternatiflerini ele alan Caglayan Architects, kalabalık grupların oturum tercihleri için farklı çözümler üretirken, tercih edilen ürün boyutları ile gereken durumlarda tüm yerleşimin istenilen şekilde revize edilmesine olanak sağlayarak, tekil kullanıcıların da kendilerine rahatlıkla alternatif çözümler yaratabileceği bir yerleşim planı kurgulamış. Sirkülasyon hatlarını, zeminde kullandığı farklı malzemelerle vurgulayarak, ana hatları bozmadan belirli sınırlar içerisinde kullanıcılara tam serbestlik sağlayan Caglayan Architects’in önceliği, tek tip masa, sandalye, koltuk seçenekleri yerine, farklı boyutlarda ürünler veya aynı ürünün farklı renklerini kullanarak, hem plan düzleminde hem de üçüncü boyutta dinamizm etkisini korumak ve tasarımı standart planlama mantığının dışına çıkarmak olmuş.

Konsept aşamasında ise kullanıcıların kendilerini bahçede hissetmeleri ve dinlenmeleri amacıyla kuvvetli odak noktaları olarak kullanılan yapay iç bahçeler ve bu iç bahçelerde kullanılan güneş ışığı simülasyonları, mekanın en büyük problemi olan doğal ışık ve doğal ortam eksikliğini ortadan kaldırmış. Hijyen kuralları gereği iç bahçelerde şoklanmış bitkiler kullanan Caglayan Architects, aynı şoklanmış bitkilerin farklı versiyonlarına ise duvarlarda kullanılan sergileme ünitelerinde yer vererek, iç mekana hakim olan doğal ortam etkisini güçlendirmiş. Duvarlarda kullanılan yeşil örtünün hemen önünde yaratılan sedir oturma düzenleri ile de sanki bir bahçede oturuyormuş duygusunun hissedilmesi hedeflenmiş.

Mekan hacminin daha efektif kullanılabilmesi adına, tüm mekanik ve elektrik altyapıları genel konseptin bir parçası olarak açıkta bırakan Caglayan Architects, yüksekliğin korunmasını sağlarken, tavanda son derece dinamik ve endüstriyel bir görünüm elde etmiş. Aydınlatmada ise yükseklik algısına pozitif etki edecek sarkıt aydınlatmalar ve belirlenen odak noktalarını vurgulayan yönlendirilebilir spotlar tercih edilmiş.

Doğuş Maslak RestaurantCaglayan Architects’in imzasıyla ana tasarım kriterlerinden ödün verilmeden, yemekhane tasarımını yeme-içme alanı olma fonksiyonundan bir adım daha öteye taşıyarak sadece Doğuş Oto ekibinin değil, değerli misafirlerinin de keyifle yemek yiyerek sosyalleşebilecekleri özel bir yaşam alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Caglayan Architects Hakkında:

2008 yılında Umut Cem Çağlayan ve Sonat Ongun tarafından kurulan CAGLAYAN ARCHITECTS, en akılcı ve en yaratıcı mimari ve mekan kurgularının oluşturulması temel hedefiyle farklı ölçeklerde ulusal ve uluslararası mimari ve iç mimari projelere imza atmaktadır. Kullanıcıyı her zaman tasarımın merkezinde ele alan ve tasarım kurgusunun bu merkez etrafında oluşturulmasına özen gösteren CAGLAYAN ARCHITECTS’in projelerinde; kullanıcı, projenin ayrılmaz ve en önemli tamamlayıcı parçası olarak mekanla kendisi arasında kuvvetli bağlar kurabilir.

Tasarım ve projelendirme sürecinde, gerekli tüm disiplinler arasında doğru ve etkili bir koordinasyon merkezi olarak konumlanan CAGLAYAN ARCHITECTS, bu konum doğrultusunda verileri tek bir noktada toplayarak, proje sürecinin mükemmele yakın tamamlanması sağlar. Böylelikle, projeye ait tüm verilerinin doğru ve detaylı analizleri sonucunda, sürdürülebilir ve bulunduğu çevreye değer katan tasarımlar hayata geçirilir.

Kurulduğu zamandan günümüze projeleri ile pek çok ödüle layık görülen CAGLAYAN ARCHITECTS, 2009 yılında Amerika New Jersey eyaletinde düzenlenen ve dünya çapında 450 mimari ofisin katıldığı LIVE THE BOX “Konteynırlardan Sürdürülebilir Toplu Konut Mimari Fikir Yarışması”nda ilk 10 finalist arasına seçilmiş, Amerika Mimarlar Derneği (AIA) tarafından proje sunumu için özel olarak davet edilmiştir. “Armoni Restaurant” ve “Mocca Cafe” projeleri 2015 yılında “European Property Awards” kapsamında, ülke birincisi ve ikincisi olmuş; ardından, “Armoni Restaurant” aynı yarışma bünyesinde “Avrupa’nın En İyi Restoranı” ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Detaycı ve yaratıcı proje yaklaşımı, katılımcı projelendirme süreci, doğru ve sürdürülebilir mimari çözümleri, profesyonel ve tecrübeli mimari ekibi ile hem yurtiçi hem de yurtdışı mimarlık çevrelerinde marka değeri yüksek bir ofis haline gelmiş olan CAGLAYAN ARCHITECTS, bu değeri her yeni proje ile daha da arttırmayı hedeflemektedir.