21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı

Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), iki yıldır düzenlediği 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı ile gençleri güven dolu bir geleceğe hazırlıyor.

Sunduğu burslar, kurduğu okul ve teknoloji merkezleri eğitim ihtiyacı olanlara el uzatan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), iki yıldır düzenlediği 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı ile gençleri güven dolu bir geleceğe hazırlıyor.Üniversitelerin ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfına devam eden MZV bursiyerlerinin yanı sıra Zorlu Grubu çalışanlarının çocuklarına da açık olan Eğitim Programı ile gençlerin, sadece akademik, teknik ve profesyonel bilgi ile değil aynı zamanda 21. yüzyılın gerektirdiği beceri ve yetkinlikler ile donanmaları için destek veriliyor.

Gençlerin, değişim ve dönüşümün her geçen gün daha da hızlandığı günümüz dünyasına hazır olmaları için sadece okulda verilen eğitimlerle yetinmemeleri, aynı zamanda yaşam becerileri ve adaptasyon yetkinliklerini de geliştirmeleri gerekiyor. Bu anlayış doğrultusunda, iki yıldır 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nı düzenleyen Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), gençlerin 21. yüzyıl yetkinlikleri ile kariyerlerine daha sağlam adımlarla başlamalarını sağlıyor.

Türkiye’de yetkinlik gelişimi alanında sunduğu önemli çalışmaları ile dikkat çeken MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut tarafından yürütülen Program boyunca eğitimler, MZV’nin İstanbul Levent’te bulunan merkezinde ve MEF Üniversitesi kampüsünde veriliyor. Dersler, www.mzv.org.tr web adresinden yapılan canlı yayın sayesinde tüm dünyadan izlenebiliyor.

21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’na, üniversitelerin ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıfına devam eden MZV bursiyerlerinin yanı sıra Zorlu Grubu çalışanlarının çocukları kabul ediliyor. Gelecek yıl üçüncüsü düzenlenecek Eğitim Programı’na, Türkiye’nin önde gelen vakıfları da davet edildi.

İkinci eğitim yılını tamamlamak üzere olan 21. Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Zorlu Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı Necmi Kavuşturan; “MZV bu program ile bir yandan bursiyerlerine aldıkları bursun yanında profesyonel gelişim desteği verirken diğer yandan da 21. yüzyıl yetkinlikleri sayesinde gençlerin kariyerlerine daha güçlü ve özgüvenli bir şekilde başlamalarını sağlıyor. Bu program ile sadece kendi insan kaynağımıza yönelik bir yatırım yapmıyor aynı zamanda tüm iş dünyası için önemli bir sorun olan insan kaynağının gelişimine de destek vermek istiyoruz. İlerleyen yıllarda programımızı daha da geliştirip daha fazla gencimize ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Kapsamı ve içeriği ile Türkiye’de bir ilk

Kapsamı ve içeriği ile Türkiye’de bir ilk olan program, ders ortamında eğitim, online destek, bitirme projesi, yaz dönemi stajı, staj sonrası deneyim paylaşımı gibi uygulamaları ile fark yaratıyor. “Kariyer Planlama”, “Yetkinlikler”, “Excel ile Modelleme” ve “Girişimcilik” gibi ana başlıklarda gerçekleştirilen programda, yetkinliklerin geliştirilmesi için bireysel projeler ve grup projeleri gibi birçok uygulamaya da yer veriliyor. Ayrıca eğitimler boyunca birçok yan etkinlik de düzenleniyor. Bu etkinliklerde öğrenciler tasarım odaklı düşünme ve networking başta olmak üzere birçok konuda kendini geliştirme fırsatı yakalıyor.

Dijital uygulamalar ile fark yaratıyor

Sosyal medya hesapları üzerinden verilecek dersler ve zamanlamaları öğrencilere duyuruluyor. Sonrasında derslere katılmak isteyen herkes, MZV web sitesi üzerinden eğitimlere online olarak katılıp takip edebiliyor. Bitirme projeleri sonrasında yapılan değerlendirmelerle tespit edilen başarılı öğrencilere ise yaz dönemi boyunca staj olanağı sunuluyor.

Gençler MZV Gençlik Zirvesi’nde buluşuyor

Eğitim programının en çok dikkat çeken parçalarından biri de bu yıl ikinci kez düzenlenecek MZV Gençlik Zirvesi olacak. Alanında başarıya ulaşmış kişilerin yaşam hikayelerini gençler ile buluşturacak etkinlik 19 Kasım 2017 tarihinde düzenlenecek. Geleceğe ve kariyere hazırlık, tasarım odaklı düşünme, özgüven ve hayal kurmanın gücünü anlatan farklı konularda birbirinden değerli konuşmacılar bilgi, deneyim ve tecrübe aktarımında bulunacak. Geçen yıl Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleştirilen zirveye MZV bursiyerlerinin yanı sıra birçok vakfın bursiyeri de katılmış ve aralarında Prof. Dr. Erhan Erkut, Prof. Dr. Yankı Yazgan, Prof. Dr. Selçuk Şirin ve Emin Çapa gibi kendi alanında uzman birçok ismin deneyimlerini dinleme fırsatı yakalamıştı.

Mehmet Zorlu Vakfı Hakkında

Zorlu Grubu’nun kurucusu Hacı Mehmet Zorlu’nun adını taşıyan Mehmet Zorlu Vakfı (MZV), başta eğitim ve kültür-sanat olmak üzere sağlık ve sosyal yardımlaşma alanlarında faaliyet göstermektedir. Kurulduğu yıldan bugüne dek her yıl ortalama 1700 üniversite ve lise öğrencisine karşılıksız burs sağlayan MZV, geçtiğimiz iki yıl içinde bu sayıyı ortalama 2000’e yükseltmiştir. MZV aracılığı ile bugüne kadar burs verilen öğrencisi sayısı 16 bini aşmış bulunmaktadır. MZV verdiği bursların yanı sıra aynı zamanda hayallerine hayat vermek isteyen çocukların ve gençlerimizin eğitim hayatlarını daha iyi koşullarda sürdürmeleri için ülkemizin farklı yerlerinde okullar ve teknoloji merkezleri kurmaktadır. MZV, 16 yılda 10 okul inşa ederek, Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiştir. MZV, Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla 2003 yılından bugüne kadar Türkiye’nin farklı bölgelerinde 600 bini aşkın çocuğu tiyatro ile buluşturdu. MZV, sağlık kuruluşlarına ve ihtiyaç sahibi ailelere desteklerini de sürdürmektedir.