Abraaj Group, Biletall.com’a yatırım yaptı

İşlem, Abraaj'ın Türkiye’deki KOBİ'lerin büyümesine verdiği desteğin yansıması olarak, Anadolu'da Ankara dışında bir özel sermaye veya girişim sermayesi fonu tarafından üstlenilen ilk teknoloji yatırımı ve Anadolu Girişim Sermayesi Fonu tarafından yapılan üçüncü yatırım oldu.
  • Yabancı yatırımcının Türkiye ekonomisine ve Anadolu’ya olan güveni bir kez daha tazelenmiş oldu.
  • Türkiye online seyahat pazarının, 2016 ve 2021 yılları arasında yıllık %20’nin üzerinde büyüme göstereceği tahmin ediliyor.
  • Biletall, online seyahat bileti sektöründe ilk olma özelliğinin yanı sıra, Türkiye’nin en geniş ürün sepetine sahip online seyahat acentesi olma özelliğine sahip.

Büyüyen pazarlarda faaliyet gösteren bir özel sermaye şirketi olan Abraaj Group (“Abraaj”), Türkiye’nin önde gelen online seyahat acentelerinden birisi olan Biletal İç ve Dış Ticaret A.Ş.’nin (“Biletall” veya “Şirket”) azınlık hissesini Anadolu Girişim Sermayesi Fonu aracılığıyla satın aldığını duyurdu.

İşlem, Abraaj’ın Türkiye’deki KOBİ’lerin büyümesine verdiği desteğin yansıması olarak, Anadolu’da Ankara dışında bir özel sermaye veya girişim sermayesi fonu tarafından üstlenilen ilk teknoloji yatırımı ve Anadolu Girişim Sermayesi Fonu tarafından yapılan üçüncü yatırım oldu.

2006 yılında kurulan Biletall, operasyonlarına internet üzerinden (online) şehirlerarası otobüs biletleri satarak başladı ve hızlı büyümesini sürdürerek Türkiye’nin önde gelen online seyahat acentelerinden ve bilet satış platformlarından birisi oldu.

Bugün Şirket, 170’den fazla şehirlerarası otobüs şirketinin, 120’den fazla yerli ve yabancı havayolu ile yurtiçi feribot ve tren biletlerini satıyor. Online ve geleneksel seyahat acentesi satış kanallarının sayesinde Biletall, 2016 ve 2017 yılları arasında bilet satışlarında %42’lik bir artış elde etti.

Biletall’ın aynı zamanda Türkiye’de online şehirlerarası otobüs biletlerine yönelik tek global dağıtım sisteminin (GDS) geliştiricisi olması, Türkiye’nin önde gelen online seyahat acentesi olarak konumlanmasına yardımcı olmaktadır. Şirket, online uçak, feribot ve tren bileti satışlarında da konumunu hem B2B hem de B2C kanallarda hızlı bir şekilde güçlendirmektedir.

Türkiye’nin online seyahat pazarı, ülkenin büyüyen orta sınıfı, genç nüfusu, değişen tüketim alışkanlıkları ve artan internet penetrasyonu neticesinde gelenekselden online perakendeciliğe dönüşüm dikkate alındığında yatırım yapmak açısından çekici bir sektör olarak öne çıkmaktadır. Online seyahat sektörü içerisinde online seyahat acente satışlarının rahatlık, karşılaştırma imkanları ve sadakat programları nedeniyle büyümesi bekleniyor. 2016 ve 2021 yılları arasında online seyahat acenteleri tarafından yapılan otobüs bileti satışlarının toplam otobüs bilet satışlarına penetrasyonunda 4 kat artış beklenmesi de bunun kanıtı olmaktadır.

Abraaj’ın Biletall ortaklığı ile hedefi, Şirket’in özellikle pazarlama, tanıtım, sadakat programı ve müşteri ilişkileri yönetimi platformunun daha da güçlendirilmesine ve katma değerli farklı hizmetlerle büyüme fırsatlarının değerlendirilmesine destek vererek, Biletall’ın Türkiye’deki online seyahat acenteleri arasındaki lider konumunu sürdürmeye devam etmesidir.

İşlemle ilgili yorum yapan Abraaj Group Ortağı ve Türkiye ve Orta Asya Başkanı Selçuk Yorgancıoğlu, “Bu yatırım, Türkiye’de Anadolu merkezli, hızlı ve karlı büyüyen bir teknoloji şirketi ile ortaklık yapmak açısından önemli bir fırsatı temsil ediyor. Türkiye online seyahat pazarının 2021 yılına kadar %20’nin üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor ve öngörülen bu büyüme, Biletall için önemli fırsatlar barındırıyor. Türkiye’de Hepsiburada ve Hindistan’da Bigbasket başta olmak üzere diğer e-ticaret ve online platform yatırımlarımızdan elde ettiğimiz bilgi birikimi ve deneyimi, Biletall’ın büyümesinde bir sonraki seviyeye geçmeye yardımcı olmak için kullanmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Abraaj Group Direktörü ve Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Başkanı Levent Yeşildağ, “Bu işlem, Türkiye’nin kalbi Anadolu’daki yüksek büyüme gösteren şirketlere yatırım yapan Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun yatırım stratejisine ve kapsamına tam olarak uyuyor. Biletall, online otobüs bileti alanındaki tartışmasız liderliği ve online uçak, feribot ve tren biletleri alanında gösterdiği hızla büyümesiyle, Türkiye’de online seyahat ve turizm sektörünün önde gelen şirketi olma konumunu güçlendirmek üzere çok iyi bir noktadadır.” dedi.

Biletall CEO’su ve Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Çelik, “Anadolu merkezli bir firma olarak Anadolu’daki ilk teknoloji yatırımını almış olmaktan gurur duyuyoruz. Abraaj’ın Türkiye’deki başarılı performansı ve büyüyen pazarlarda online şirketlere yönelik yatırım ve operasyon uzmanlığının derinliği ile Biletall’ın sektördeki tecrübe ve konumu bir araya gelerek şirketimiz için iyi bir sinerji oluşturacak. Abraaj’ın Biletall için doğru ortak olduğuna inanıyoruz ve önümüzdeki dönemde Abraaj ekibi ile birlikte çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Abraaj’ın Anadolu Girişim Sermayesi Fonu (“Fon”), kişi başına milli gelirin ulusal ortalamanın %75 altında olduğu 43 şehri hedefleyerek gelişmiş seviyeye yaklaşma fırsatı ile beraber büyüme potansiyeli sunan Türkiye’nin daha az gelişmiş bölgelerinde yüksek büyüme hızına sahip olan şirketlere yatırım yapıyor. Fon, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yönetilen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamındaki G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi tarafından desteklenmektedir.

Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun ilk yatırımını Türkiye’nin önde gelen yatak ve uyku ürünleri üreticisi, ithalatçısı ve perakende satıcısı olan Kayseri merkezli BRN Uyku Ürünleri’ne yapmıştı. Anadolu Girişim Sermayesi Fonu’nun ikinci yatırımı ise Ağustos 2015’te Türkiye’nin önde gelen tek kullanımlık medikal ürün üreticisi olan İstanbul ve Şanlıurfa merkezli Yu-Ce Tibbi’ye 23

ABRAAJ GROUP Hakkında

Abraaj Group (“Abraaj”), Afrika, Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Türkiye büyüme pazarlarında faaliyet göstermek üzere kurulan, önde gelen bir yatırımcıdır. 300’den fazla çalışana sahip olan Abraaj, Dubai, İstanbul, Mexico City, Nairobi ve Singapur‘da yer alan merkez ofisleriyle beş bölgeye yayılan 17’nin üzerinde ofise sahiptir. Grup halihazırda hedefli yatırım stratejileri için yaklaşık 13,6 milyar dolarlık bir fonu yönetiyor.

Abraaj, 100 tam çıkıştan yaklaşık 6,7 milyar dolar gelir elde etmiştir ve Grup tarafından yönetilen Fonlar aralarında tüketici, enerji, finans, sağlık hizmeti ve kamu hizmetlerinin bulunduğu 200’den fazla yatırım yapmıştır. Grup, çevre, paydaş angajmanı ve kurumsal yönetişim standartları bakımından son derece yüksek standartlara kendini adamıştır. Grup, Birleşmiş Milletler destekli Sorumlu Yatırım Prensipleri ve Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesinde imza sahibidir. Abraaj’ın kurucusu Arif Naqvi, BM Genel Sekteri Ban Ki-moon tarafından 2012 yılında Birlemiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi Kuruluna ve 2014 yılında Interpol Vakfı Kuruluna atanmıştır.

Bu yayın Abraaj Group’un bir üyesi olan Abraaj Capital Limited (“ACLD” veya “Firma”) tarafından hazırlanmıştır. ACLD, Dubai Finansal Hizmetler Kurumu (“DFSA”) tarafından yetkilendirilmiştir ve denetlenmektedir. Grup üyelerinin bazıları DFSA da dahil olmak üzere bir dizi uluslararası yetkiye sahip düzenleyici makam tarafından denetlenmekte olup; ACLD bu makamların kurallarına uygun olarak bu yayını hazırlamıştır.

ANADOLU GİRİŞİM SERMAYESİ FONU Hakkında

Anadolu Girişim Sermayesi Fonu, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortaklaşa finanse edilen Rekabetçi Sektörler Programı (“Program”) kapsamında G43 Anadolu Girişim Sermayesi Fonu Projesi (“Proje”) tarafından desteklenmektedir ve ayrıca İstanbul Risk Sermayesi Girişimi (iVCi) ve Abraaj Group’tan finansal destek almaktadır.

Program, bölgeler arasındaki ekonomik ve sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldırarak Türkiye ekonomisinin rekabet gücünü arttırmayı ve Avrupa Birliği’ne entegrasyonu kolaylaştırmayı amaçlıyor. Rekabetçi Sektörler Programı, Avrupa Birliği ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü (“Bakanlık”) adına DG tarafından yönetiliyor. Proje kapsamında Bakanlık, Programın Operasyon Yapısı olarak hareket ediyor; Avrupa Yatırım Fonu (“EIF”), fonun kurulmasından ve Projenin uygulanmasından sorumlu; ve T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (“KOSGEB”) ise genel uygulama ve performanstan sorumlu son kurumdur.

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI Hakkında

Küçük işletmeler, Türkiye ekonomisinin omurgasıdır. Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye’de ve yurtdışında bu küçük işletmelerin rekabet gücünü arttırmaya amaçlamak üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Avrupa Birliği arasında kurulmuş olan bir ortak girişimdir. Rekabetçi Sektörler Programı, yaklaşık 600 milyon Euro’luk bir bütçeyle Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği anlaşması kapsamında 2007 yılından beri faaliyet gösteriyor. Küçük işletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması, ortak tesislerin kurulması, yenilikçi teknolojiler aracılığıyla üretime değer katılması, finansal kaynaklara erişimin kolaylaştırılması ve turizm altyapısının geliştirilmesi amacıyla kaynaklar 43 şehre dağıtılıyor.

Rekabetçi Sektörler Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin Türkiye’de ekonominin güçlenmesi için sağladığı destek ve bugüne kadar elde edilmiş olan başarılar ve ayrıca uygulama prosedürleri hakkında daha fazla bilgi için http://ipa.sanayi.gov.tr adresinden programın web sitesini ziyaret ediniz.

KOSGEB Hakkında

1990 yılında kurulmuş olan KOSGEB, çeşitli programlar ve hizmetler aracılığıyla Türkiye’deki KOBİ’lerin geliştirilmesini destekleyen kamu idaresidir. KOSGEB’in faaliyetleri arasında kamu kuluçka merkezlerinin işletilmesi ve teknoloji hizmeti merkezlerinin ortak kullanımı bulunmaktadır. Merkezi Ankara’da bulunan KOSGEB, bölge ofislerinden ve merkezlerinden oluşan geniş bir ağa sahiptir. KOSGEB, Türkiye’de KOBİ’lere yönelik birçok uzmanlaşmış finansal araca katılım sağlamaktadır.

EIF Hakkında

Avrupa Birliği’nin Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) alanında uzmanlaşmış finansal kurumu ve Avrupa Yatırım Bankası Grubu’nun risk sermayesi kolu olan EIF, iVCi’nin danışmanıdır. EIF’nin ana misyonu, finansa erişim sağlamalarına yardımcı olarak Avrupa’nın mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelerini (KOBİ) desteklemektir. EIF, özellikle bu pazar segmentini hedefleyen risk ve büyüme sermayesi, teminatlar ve mikro finansman araçları tasarlar ve geliştirir.

iVCi Hakkında

İstanbul Risk Sermayesi Girişimi (iVCi) (http://www.ivci.com.tr), Türkiye’nin ilk fonların fonu ve eş-yatırım programı olarak 2007’de kurulmuştur. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Türkiye Kalkınma Bankası (TKB), Garanti Bankası, National Bank of Greece Grubu (NBG) ve European Investment Fund (Avrupa Yatırım Fonu – “EIF”) gibi kamu ve özel yatırımcılardan toplamda 160 milyon Euro’luk fon taahhüdü bulunmaktadır. EIF, iVCi’nin danışmanlığını yapmaktadır.