Çağrı merkezi sektörü “yükselen yıldız”larını seçiyor

En İyi Müşteri Temsilcisi ve En İyi Takım Liderleri izleyicilerin oylarıyla belirlenecek.

Sektörün temel taşlarından birini oluşturan İnsan Kaynağını merkezine alan bu ödüllendirme sisteminde, En İyi Müşteri Temsilcisi ve En İyi Takım Liderleri izleyicilerin oylarıyla belirlenecek.

Başarılarıyla sektörde rol model olacak nitelikteki genç çalışanları öne çıkarmayı ve motivasyonu arttırmayı hedefleyen yarışmanın ön değerlendirme jürisi sektör yöneticilerinden oluşurken, sektör çalışanları keypadlerle yapacakları oylama sonucunda kazananları belirleyecek. İki aşamalı değerlendirme sürecinin ilk kısmında adaylar, sektör yöneticilerinden oluşan 18 kişilik bir ön değerlendirme jürisiyle bir araya gelecekler. Bu süreci aşan Müşteri Temsilcisi ve Takım Liderleri ise Call Center Rising Star Ödül sahnesinde kendilerini ifade etme şansına sahip olacaklar. Yarışma, Mod Tasarım, Plantronics ve Türk Hava Yolları’nın katkılarıyla gerçekleşecek

Contact Center Konferansı ve Fuarı Lider Firmaları Aynı Çatı Altında buluşturuyor
2 gün süresince sektör temsilcilerini bir araya getiren Çağrı Merkezi Günleri, Call Center Rising Star dışında, Contact Center Konferansı ve Fuarına da ev sahipliği yapacak. Sektörün önde gelen çağrı merkezi ve tedarikçi firmalarının stantlarıyla katıldığı fuar ücretsiz olarak ziyaret edilebilirken, katılımcılar da KOSGEB desteklerinden yararlanabilecek.

Bu yılki ana teması 5 yıldızlı müşteri hizmetleri olan konferans ise Türkiye ve yurtdışından alanında uzman konuşmacıları buluşturacak.