Caner Istı, online alışverişler için yeni bir teslimat modeli olan Click & Collect’in tüketicilere ve perakende markalarına sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi

Positive’in Kurucu Ortağı Caner Istı, online alışverişler için yeni bir teslimat modeli olan Click & Collect’in tüketicilere ve perakende markalarına sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi.

Positive’in Kurucu Ortağı Caner Istı, online alışverişler için yeni bir teslimat modeli olan Click & Collect’in tüketicilere ve perakende markalarına sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi.

Online alışveriş süreçleri gelişmeye devam ederken, sürecin en önemli aşamalarından biri olan siparişin müşteri tarafından teslim alınması da boyut değiştiriyor. Dijitalleşen dünyanın yeni teslimat seçeneği olarak adlandırılan Click & Collect ile e-ticaret müşterileri siparişlerini ne zaman ve nereden teslim alabileceklerini kendileri belirleyebiliyorlar. Kullanıcılar online alışverişlerini yapıyor, ardından kargo beklemelerine gerek kalmadan, kendilerine en yakın mağazadan kasada sıra beklemeden, aynı gün siparişlerini teslim alabiliyor, dilerlerse anında iade edebiliyor ya da değiştirebiliyorlar.

Markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkaran teknolojik ve inovatif çözümler sunan Positive’in Kurucu Ortağı Caner Istı’nın verdiği bilgilere göre, Click & Collect, hem müşterilere hem de perakende markalarına birçok avantaj sağlıyor. Istı, müşteri ve marka perspektifinde değerlendirildiğinde Click & Collect’in kazandırdıklarını şöyle sıraladı:

Müşterinin kazanımları:

Zamandan tasarruf

Kasada sıra beklemeden, mağazaya girip Click & Collect için özel olarak ayrılmış alandan siparişini teslim alıp çıkabilme avantajı sunuyor.

Kargo sürecini ortadan kaldırma

Kargonun teslim edilmesini beklemeye gerek kalmadan, siparişin aynı gün teslim alınabilmesi ve kargo ücretinin olmaması cazip teklifler olarak öne çıkıyor.

Lokasyon özgürlüğü

Tüketicinin, markanın dilediği herhangi bir mağazasından siparişini teslim alabilmesi tüketiciye lokasyon seçebilme özgürlüğü sağlıyor.

Teslim alma zamanı özgürlüğü

Tüketici, siparişini teslim alacağı noktayı seçerken, teslim alacağı zaman aralığını da kendisi belirleyebiliyor.

Değişim/iade kolaylığı

Ürünü mağazada deneyerek hemen değiştirebilmek ya da iade talebinde bulunabilmek gibi durumlarda müşteri anında çözüme ulaşıyor.

Markanın kazanımları:

Ciro artışı

Click & Collect, sunduğu pratiklik ve yaşattığı ‘esnek teslimat’ deneyimi ile tüketicilerin markayı daha çok tercih etmesini sağlıyor.

Fiziksel mağazanın satışlarına katkı

Mağazaya ürününü teslim almaya gelen tüketici, mağazadan da yeni bir ürün satın alabiliyor. Bir İngiliz perakendecisi, ürünlerini teslim almak için gelen her dört tüketicisinden birisinin mağazadan tamamlayıcı ya da yeni bir ürün satın aldığını belirtiyor.

Marka algısı ve prestij

Tüketiciler, teknolojiyi kullanarak hayatlarını kolaylaştıran markaları seviyor. Tüketici gözündeki bu dijitalleşme ve inovasyon algısı markaya prestij kazandırıyor.

1 saatte teslimat mümkün

Türkiye’de Click & Collect’in henüz yeni yeni uygulandığını belirten Istı, “Geçtiğimiz yıldan itibaren perakende markaları teslimat seçeneklerine mağazadan teslimatı da eklemeye başladılar. Günümüzde birçok firma bu süreci, internet deposundan müşterinin seçtiği mağazaya sevkiyat yaparak, genelde ertesi gün teslimatı gerçekleştiriyor. Positive olarak çözüm sunduğumuz perakende markalarına, geliştirdiğimiz mağaza yönetim sistemleri ve mağazanın süreci yönetmesini sağlayan özel tablet uygulamalarımız ile kullanıcının mağaza stoklarından da alışveriş yapmasını sağlıyoruz. Böylece sipariş verdikten 1 saat sonra bile teslim alabiliyorlar” dedi.

Positive hakkında:

Positive, markaların dijitalleşme süreçlerini en üst seviyeye çıkartan özelleştirilmiş kullanıcı deneyimi odaklı teknolojik ve inovatif çözümler geliştirmek amacıyla 2005 yılında kuruldu. Dostlukları üniversite yıllarına dek uzanan Caner Istı ve Eren Dedeoğlu tarafından kurulan Positive, tamamı sektör profesyonelleri, kullanıcı deneyimi uzmanları ve mühendislerden oluşan ekibi ile geride bıraktığı 12 yılda, aralarında Altın Örümcek, WebAwards, W3 Awards ve Davey Awards gibi prestijli ödüllerin de bulunduğu 50’yi aşkın UI/UX ödülüne layık görüldü.

Positive, başta perakende olmak üzere, hizmet verdiği farklı sektörlerdeki uzmanlığı ile merkezinde kullanıcı deneyimi ve çoklu kanal yaklaşımının bulunduğu çözümler sunarak markaların dijital ekonomiden en verimli şekilde yararlanmasını sağlıyor. Dijitalleşme sürecinde markaların karşılaşacağı en zor problemler için bile, uzman danışmanları ile süreçleri tasarlıyor, E-ticaret ve omni-channel platformları ve özelleştirilmiş mobil & responsive & web uygulamaları geliştiriyor. Kurulduğundan bu yana mükemmel kullanıcı deneyimini sağlama tutkusuyla, veriye ve araştırmaya dayalı tasarım yeteneğiyle fark yaratan Positive, online ve offline dünyalar için uygulanabilir arayüzler yaratıyor.

Tüm dünyada yaşanan dijital dönüşüm ve e-iş çözümlerindeki gelişmeleri yakında takip eden Positive, iş teknolojileri ve inovatif çözümler uzmanı olarak markalara değer katan projeler geliştirmeye devam edecek. Bir sonraki dijital dalgada da iş zekası ve istatiksel davranış çözümlerine odaklanacak.