CEO Nasıl Olunur

CEO Nasıl Olunur haberi analizi.
CEO Nedir, CEO Maaşları Ne Kadar, CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okumalı, CEO Nasıl Olunur?

CEO’luk kavramının Türkiye’de artık iyiden iyiye oturması ile birlikte son günlerde “CEO Nasıl Olunur” sorusu gündeme gelmeye başladı.

Üniversitelerin tercih günlerinde öğrencilerin en çok merak ettikleri konular arasında bir şirkette üst düzey yönetici ve o şirketin CEO’su olmak gelmektedir.

Kariyer planlamasında üst düzey yönetici olmak ve zamanı geldiğinde o şirketin CEO’su olmak gibi gelecek planlayan gençler araştırma yaparken şu benzer sorularını cevaplarını aradıklarını görmekteyiz; CEO olmak için hangi bölüm okunur, CEO olmak için ne okunmalı, CEO olmak için hangi bölüm, CEO olmak için hangi bolum okumalı, CEO olmak için ne okumalı, CEO olmak için ne okumalıyım, CEO nasıl olunur, CEO hangi bölüm, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı, CEO olmak için hangi üniversite, şirket CEO’su nasıl olunur ve CEO hangi bölümden olunur?

Bununla birlikte şirkette yönetici olmak için kariyer planlayan öğrenci kitlesinin yine Google’da en çok; yönetici olmak için ne okumalı, yönetici olmak için hangi bolüm okumalı ve şirkette yönetici olmak için hangi bölüm okunmalı gibi aramalar yaptıkları ortaya çıkmaktadır.

Her ne kadar bitirilen üniversite ile CEO’luk yapılan şirketin genel iştigal konusu belirli orada örtüşse de ancak ne yazık ki, “CEO Nasıl Olunur?” sorunun karşılılığı her zaman tam da bitirilen okul ile özdeşleşemediği ortaya çıkmaktadır.

İlerleyen satırlarda bazı şirket CEO’larının hangi üniversitelerden mezun olduklarına dair bilgiler verilecektir ama isterseniz öncelikli olarak CEO Nedir, CEO’nun görevleri nedir ve CEO’lar ne kadar maaş alırlar gibi soruların cevaplarını vererek ilerleyelim.

CEO Nedir?

İngilizce Chief Executive Officer‘ın kısaltılmışı CEO, bir şirket, örgüt ya da acentenin en üst dereceli yöneticisi yani icra kurulu başkanıdır.

Uygulama itibari ile nispeten az hissedarı olan şirketlerde geleneksel olarak COO (Chief Operating Officer) , aynı zamanda yönetim kurulu başkanıdır CEO‘luk görevini ifa eder.

Wikipedia CEO konusunda açıklamalarını şu şekilde yapmaktadır:

“Özellikle bir kişi başkan ve CEO ünvanlarını elinde tutarken başka biri de başkanlık görevinde ya da bir şirketin günlük işlerini yürütmekle sorumlu yöneticisi (chief operating officer – ‘COO’) olur. ABD’de, Birleşik Krallık’ta ise Yönetici Müdür (Managing Director) terimi tercih edilir. Bu yönetimin altındaki yönetici, ABD’de İcra Kurulu Başkan Yardımcısı (Executive Vice President), Birleşik Krallık’ta ise Yetkili Müdür (Executive Director) diye adlandırılır. Halka açık şirketlerde CEO ve başkanlık görevleri birbirlerinden ayrılabilir.”

CEO nedir sorusunun karşılığı olarak karşımıza çıkan CEO kısaca; bir şirket, kurum veya kuruluşun en tepesindeki İcra Kurulu Başkanı‘dır.

Peki CEO’nun Görevleri Nedir?

Genel anlamı ile baş yönetici anlamına gelen ve şirketin tüm sorumluluğunu üzerinde toplayan CEO, yönetimin başıdır. CEO, İcra kurulu başkanı olarak faaliyetlerini sürdürse de yönetim kurulundan bağımsız olsa da alınan kararlara uymak zorundadır.

Wikipedia, CEO’nun sorumlulukları konusunda satırlarına şu şekilde yer vermektedir: “Bir kuruluşun İcra Kurulu Başkanının sorumlulukları, şirketin yasal yapısına bağlı olarak, Yönetim Kurulu veya başka bir yetkili merci tarafından belirlenir. Bu sorumluluklar son derece kapsayıcı veya sınırlandırılmış olabilir ve genellikle Yetkili bir heyete bağlı olurlar. Çoğu zaman bu yetkiler; şirketin stratejisini ve siyasi tutumunu belirleme, liderlik, yöneticilik, şirketin iletişimi ve alınan kararları uygulama gibi alanları kapsar. İcra Kurulu Başkanı iletişimden sorumlu olarak basına ve şirketin çalışanlarına gerekli açıklamaları yapar. Lider olarak yönetim kuruluna gerekli tavsiyeleri verir, çalışanları motive eder ve şirket içindeki değişiklikleri yönetir. Bir yönetici olarak da şirketin günlük operasyonlarını yönetir. Bu özellikler İcra Kurulu Başkanının şirketin tüm sektörlerdeki birimleri ve iş alanları – faaliyetler, reklam, finans, insan kaynakları da dahil olmak üzere- üzerinde hayati kararları verme yetkisi olduğunu gösterir. İcra Kurulu Başkanı şirketin sahibi olmak zorunda değildir.”

CEO’nun görevleri nedir? CEO’lar ne iş yapar? CEO nasıl olunur? CEO olmak için hangi bölüm okunmalı? gibi sorular, kariyer yapmak isteyen kişilerin cevaplarını aradıkları en öncelikli sorular olmuştur.

Türkçede İcra Kurulu Başkanı‘nın kısaltılmış karşılığı olan CEO’nun (İngilizce açılımı Chief Executive Officer) en temel varlık sebebi, şirket politikası oluşturmak, şirket politikasını yürütmek ve uygulamak ile şirketin tepeden tırnağa tüm stratejilerini belirlemektir.

CEO Maaşları Ne Kadardır?

Mesleğinde kariyer yapmak isteyenler CEO nedir, CEO nasıl olunur gibi soruların cevaplarını ararlarken bir yandan da CEO maaşları oldukça merak edilmektedir.

Rahat ve elit bir hayatın simgesi haline gelmiş olan CEO’luk iş hayatında kariyer planlayanların varmak istedikleri nokta olarak görülmektedir.

CEO maaşları nedir, CEO‘lar geçekten iyi kazanıyorlar mı sorusuna PageGroup Genel Müdürü Hugo Campo‘un, “Page Executive” bölümlerindeki CEO görüşmelerine dayalı olarak yaptıkları araştırmaların sonuçlarını aktarırken “Türkiye’nin en büyük ilk 100 şirketinin CEO’ları yıllık 1 milyon TL ile 1,5 milyon TL arasında maaş alabiliyor.
İş dünyası geneline baktığımızda ise şirket CEO’ları yıllık ortalama net 690 bin TL kazanıyor” açıklaması herhalde ışık tutması açısından önemli bir veri olacaktır.

Şimdi yukarıda da değindiğimiz gibi Google’da aranan ve CEO olabilmek için en çok merak edilen soruları tekrar hatırlayalım ve akabinde CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı cevabını bulmaya çalışalım.

Google’da aranan ve CEO olmak için en çok merak edilen kriterler: CEO olmak için hangi bölüm okunur, CEO olmak için ne okunmalı, CEO olmak için hangi bölüm, CEO olmak için hangi bolum okumalı, CEO olmak için ne okumalı, CEO olmak için ne okumalıyım, CEO nasıl olunur, CEO hangi bölüm, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı, CEO olmak için hangi üniversite, şirket CEO’su nasıl olunur ve CEO hangi bölümden olunur?

CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

bir şirkette CEO olmak için iyi bir eğitimden daha çok vasıflar gereklidir. Tabiki iyi CEO olmak için  gerçekten girişimci bir ruhun dışında iyi bir eğitime, iyi referanslara ve mevcut değer başarıya ihtiyaç vardır. Peki ama CEO olmak içinden sadece bu saydığımız değerlere mi ihtiyacınız var?

Yukarıda saydığımız girişimci bir ruhun dışında iyi bir eğitime, iyi referanslara ve sahip olunan mevcut değer ve başarıya ihtiyaç vardır ama bunun da ötesinde inovatif bakış açısı, fütüristik yaklaşım ile belirlenen strateji bunları taçlandıran bir referans olmaktadır.

CEO olmak için neler yapılmalı, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı  dendiğinde illaki bir bölüm sayılmamaktadır. Temelde birazda kendine bağlı olan vasıfların öne çıktığı üst düze yöneticilik olan CEO’luk konusunda Türkiye’deki büyük kuruluşların CEO’larından bazılarının mezun oldukları üniversite ve bölümlere bakıldığında bu durumun ne kadar değişken olduğu gözükmektedir.

İşte Türkiye’de bazı şirketlerin başında CEO’luk görevi yapmış/yapan CEO’lar’dan bazıları:

BOYNER CEO’su Deran Taşkıran ODTÜ Ekonomi mezunudur, TOYOTA CEO’su Ali Haydar Bozkurt Çukurova Üniversitesi İşletme mezunu, BORUSAN OTO CEO’su Eşref Biryıldız Marmara Üniversitesi İşletme mezunu, DOĞUŞ OTO CEO’su Ali Bilaloğlu Berlin Teknik mezunu, KOÇ HOLDİNG CEO’su Turgay Durak Northwestern Uni. Makine mezunu, SABANCI HOLDİNG CEO’su Zafer Kurtul İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu, ECZACIBAŞI HOLDİNG CEO’su Erdal Karamercan Boğaziçi Üniversitesi Kimya mezunu, THY CEO’su Temel Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği mezunu. TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran Ankara Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu. VODAFONE CEO’su Gökhan Öğüt  Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. COCO COLA CEO’su Burak Başarır ODTÜ İşletme mezunu. CARREFOUR CEO’su Mehmet Nane Boğaziçi Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler mezunu, AVEA CEO’su Erkan Akdemir Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu, TURKCELL CEO’su Süreyya Ciliv Michigan Uni. Bilgisayar mezunu, KOÇTAŞ CEO’su Alp Önder Özpamukçu İstanbul Üniversitesi Hukuk mezunu, TEPE İNŞAAT CEO’su Atilla Kemal OĞUZ Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat mezunu, TEKFEN CEO’su Levent Kafkaslı İstanbul Teknik Üniversiteşi İnşaat mezunu, FORD OTOSAN CEO’su Haydar Yenigün Yıldız Teknik Üniversitesi Makine mezunu, McAfee Secure Türkiye Temsilciliği ve EPPE Dış Ticaret Şirketi CEO’su İnan Taptık Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nden mezundur.

Tüm yukarıdaki CEO nedir, CEO maaşları, CEO nasıl olunur ve CEO olmak için hangi bölüm okumalı gibi değerlendirmelerden de anlaşılacağı gibi karşımıza çıkan sonucun; evet okunan bölüm ile hedeflenen şirkette CEO olmanın ilişkisinin kısmen örtüştüğü görülmekle birlikte her koşulda yetenek ve kabiliyet yanı sıra karşılıklı ikili ilişkilerin olduğu da ortaya çıkmaktadır.