Coca Cola’nın Bir Zamanlar Efsane CEO’su Muhtar Kent

Muhtar Kent, Nisan 2009'dan bu yana The Coca-Cola Company'nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO görevlerini yürütüyor.

Muhtar Kent, Nisan 2009’dan bu yana The Coca-Cola Company’nin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO görevlerini yürütüyor. Daha öncesinde, Başkan ve CEO; onun öncesinde ise Operasyon Direktörü görevlerini yürüttü.

Kent, The Coca-Cola Company’ye 1978 yılında Atlanta’da katıldı; kariyeri boyunca birçok pazarlama ve operasyon liderliği pozisyonlarında görev aldı. 1985’te, Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya departmanının Genel Müdürü oldu. 1989’dan itibaren, 23 ülkede sorumluluk alarak, Şirketin Orta Merkez Avrupa Bölümü Başkanı ve Coca-Cola International’da Başkan Yardımcısı görevlerini yürüttü.

1995’te, Kent 12 ülkede şişeleme faaliyetlerinden sorumlu Coca-Cola Amatil-Europe’un Yönetim Müdürlüğüne atandı. 1999’da, Güneybatı Avrupa, Türkiye ve Orta Asya’daki Coca-Cola ve bira faaliyetlerinden sorumlu, geniş bir yelpazeye sahip bir şirket olan Efes Beverage Group’un Başkanı ve CEO’su oldu. Kent, 2005 yılında; içerisinde Çin, Japonya ve Rusya’nın bulunduğu geniş ve muhtelif özellikli bir bölgeye hizmet eden bir kuruluş olan Şirketin Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Asya Grubunun Başkanı ve CEO’su olarak The Coca-Cola Company‘ye geri döndü.

Bir yıldan az bir süre sonra, Şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm faaliyetlerini yöneten Coca-Cola International’ın Başkanı oldu. Kent, İngiltere Hull Üniversitesi’nde Ekonomi dalında Lisans Derecesine ve Londra Şehir Üniversitesi Cass Meslek Okulu’nda Yönetimsel Bilimler dalında Yüksek Lisans Derecesine sahip.

Küresel ticaret toplumunda aktif bir role sahip olan Kent, Dünya Ekonomi Forumu Uluslararası Ticaret Konseyinin Başkanlığı, Çift Partili Politika Merkezinin Sağlık ve Atılım üzerine CEO Konseyi’nde Eşbaşkanlık, Dış Politika Derneği’nde üyelik, Ticari Yuvarlak Masa üyeliğini yürütmektedir; yakın zamanda Tüketim Malları Forumunun eski Eşbaşkanlığı görevinden ayrılmıştır, ABD-Çin Ticaret Konseyi’nin ve ABD GAMB Ticaret Konseyi’nin eski Başkanıdır.

Muhtar Kent, aynı zamanda Başkan Obama ve eski Dışişleri Bakanı Clinton tarafından atanan GAMB Seçkin Kişiler Grubunun bir üyesidir. 3M, Uluslararası Engelli Olimpiyatları, Roland McDonald Ev Yardım Derneği, Catalyst Üniversitesi ve Emory Üniversitesi’nin yönetim kurullarında görev almaktadır.