Dr. Nihat Tanfer, Çene Kemiği Erimesinde Mucize Tedaviye Dikkat Çekti

Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer görseli CEO Haber'de.
Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer

Diş eti iltihabı, uzun süreli protez kullanımı, diyabet gibi sorunlar sebebiyle eriyen çene kemiğinde devrim niteliğindeki Box Teknik yöntemiyle yeniden yapıldığına dikkat çeken Dr. Nihat Tanfer, dünyada yalnızca 5 klinikte uygulanan bu yöntemin Türkiye’de de kliniklerinde uyguladıklarını açıkladı.

Çene kemiği erimesinin uzun zamandır tedavisi mümkün olmayan ve kişilerin yaşam kalitesini düşüren bir sorun olduğunu açıklayan Dr. Nihat Tanfer şöyle devam etti:

“Çene kemiğinde erime olan kişilere diş protezi yapılamadığı gibi, implant tedavisine de olanak sağlamıyordu. Dolayısıyla genetik, yanlış beslenme, ağız hijyeninde eksiklik gibi birçok sebepten kaynaklanan diş kayıplarının yerine yenisi yapılamıyor ve bu da sağlık konusunda pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor, kişilerin yaşam kalitelerinde büyük bir düşüşe sebep oluyordu.

Tüm bunlar Box Teknik yöntemiyle artık geride kaldı. Box Teknik ile çene kemiği eriyen kişilere önce yapay çene yapılıyor, ardından da implant yöntemiyle eksik olan dişler tamamlanıyor. Box Teknik ile yapay çene uygulaması dünyada yalnızca beş ülkede yapılıyor. Amerika, Peru, İtalya ile birlikte Türkiye- İstanbul da bu beş ülkeden biri.”

Box Teknik yöntemini dünyada başarıyla kendi kliniklerinde de uygulamaktan mutluluk duyduklarına dikkat çeken Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer, derdine deva arayan sayısız hastanın, Balkanlar’dan, Avrupa’dan ve hatta Avusturalya gibi dünyanın diğer bir ucundan bile kalkıp İstanbul’a gelerek tedavi olduklarını ifade ederek Box Teknik yöntemi ile tedavi yapılmasına neden olan çene kemiği erime nedenini şöyle açıkladı:

“Ağzının bir bölgesindeki diş veya dişlerini uzun zaman önce kaybetmiş kişilerde, rezorbsiyon yani kemik dokusunda erime gerçekleşir. Eriyen kemik dokusu bazen estetik sorunlar oluştururken, implant operasyonları için kemiği yetersiz hale sokar ve hatta çeşitli sağlık problemlerine de zemin hazırlar. Uzun zaman hareketli protez kullanan hastaların çene kemiklerinde erime görülür.

Travmaya bağlı olarak da çene kemiğinde kayıp olabilir. Diş eti iltihabı olan ve diş eti hastalığı ilerlemiş hastalarda da dişi çevreleyen kemikte rezorbsiyonlar görünür. Ayrıca diyabet de çene kemiği erimesine sebebiyet verebiliyor.”