Generica İlaç, Gebze’deki üretim tesisini alarak ilaç üretimine başlıyor

Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere ve Generica İlaç Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Alp Karaağaç. görseli CEO Haber'de.
Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere ve Generica İlaç Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Alp Karaağaç.

Akut ve kronik pazarlarda orijinal, eşdeğer ve OTC ilaçlardan oluşan geniş ürün portföyü ile son yıllarda ilaç sektörünün en hızlı büyüme gösteren firmalarından biri olan Generica İlaç, Novartis’in Gebze’de bulunan iki üretim tesisinden birini satın almak için sözleşme akdettiğini açıkladı.“Bu satın alma ile Türkiye pazarına sürekli yeni ürünler kazandırma sürecimiz hızlanacak”

Generica İlaç Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucusu Alp Karaağaç, 60 yıldır Türk ilaç sanayi içerisinde yer alan bir ailenin üyesidir. Karaağaç, bu satın almayla, portföylerine ve pazara yeni eşdeğer ve OTC ürünleri eklemeyi hedeflediklerinin altını çizerek;

”Global ilaç lideri Novartis’ten üretim tesislerinden birinde üretim bayrağını devralma aşamasındayız. Generica’yı daha da ileriye taşıyacak mükemmel bir üretim tesisini uzman bir ekip ile bünyemize katmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu satın alma tüm paydaşlarımızın beklentilerini karşılayan ve hatta aşan yüksek kaliteli üretimi de beraberinde getirecek. Biz bu aşamadan sonra fabrika çalışanları ile güzel bir çalışma ortamı içerisinde üretime devam edip, genç nesle iş olanakları da sağlayacağız. Türk ilaç AR-GE’sine de önemli değerler katacağız. En önemli hedefimiz global kalite standartlarına sahip bu tesisle üretimde sürdürülebilir mükemmelliğe devam etmek ve başta Avrupa olmak üzere birçok ülke için üretim yapmak. Novartis gibi bir dünya lideri ile yapmış olduğumuz bu iş birliği ve teknoloji transferi Türk ilaç sektörü için büyük bir kazanımdır.” açıklamasında bulundu.

“Üretim tesisimizin planlanan devri aşamasında en temel önceliğimiz; çalışanlarımızın istihdamı ve üretim sürecinin devamı oldu”

Novartis Grup Türkiye Başkanı de üretim tesislerinin planlanan devren satışı ile ilgili olarak; “Halen Türkiye’de mevcut 4 üretim tesisimizi konsolide ediyor ve 2’ye indiriyoruz. Burada amacımız verimliliğimizi artırmaktır. Türkiye’deki tesislerimizde toplam üretimimiz ve ihracatımız önümüzdeki yıllarda da artarak devam edecektir. Novartis olarak önceliğimiz hastalarımız, çalışanlarımız ve içinde bulunduğumuz topluma karşı sorumluluklarımızdır. Generica; Türkiye’deki Katı, Pelet, HGC, Yarı Katı, Sıvı ve Supozituvar teknolojileri ile donatılmış olan Gebze üretim tesisi ile EU, Japonya, Kanada, Avustralya dâhil 67 ülkeye ihracat yapan Novartis için üretim ve tedariğe devam ederek tüm dünyada sağlık sistemine ve hastalara kesintisiz ilaç sağlamaya devam edecektir.” dedi.

Devrin ardından tesise yatırım yaparak üretimi optimize etmek ve müşteri tabanını genişletmek için iş geliştirme fırsatlarını takip edeceklerini ve ihracata ağırlık vereceklerini belirten Alp Karağaç;

“Devrin tamamlanmasının ardından; çalışanlar, hastalar, müşteriler, iş ortakları ve diğer tüm paydaşlar için kesintisiz bir geçiş hedefliyoruz.“ dedi.

Generica İlaç Hakkında

Son dönemlerde sektörün en hızlı büyüme gösteren firmalarından biri olan Generica İlaç, hem akut hem de kronik pazarlarda orijinal, eşdeğer ve OTC ilaçlardan oluşan geniş ürün portföyü ile Türkiye pazarına sürekli yeni ürünler kazandırarak hızla büyüyen bir ilaç firmasıdır. 2010 yılında kurduğu Ar-Ge tesisi ile farklı formlar ve formülasyonlarda değer katılmış ilaçlar geliştirmektedir. Efektif bir pazarlama yaklaşımı ve geniş bir satış teşkilatı ile birçok terapötik alana hizmet vermekte olan Generica, hasta sağlığına ve Türk Tıbbına önemli değerler yaratmaya devam edecektir.

Alp Karaağaç Kimdir?

Firmanın kurucusu Alp Karaağaç 60 yıldır ilaç sanayisi içerisinde yer alan bir ailenin üyesidir. Karaağaç aynı zamanda Generica’nın yanında Türkiye’nin kişisel bakım ve kozmetik ürünler pazarının lider firmalarından biri olan Kopaş Kozmetik firmasının da sahibidir. Bu firmanın en çok bilinen ürünü pazarında lider bir ürün olan Dalin grubudur.