Kibar Holding CEO’su Ali Kibar

Ali Kibar, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Chief Executive Officer (CEO) olarak yürüttüğü görevinden 10.01.2014 tarihinde Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

1958 Kayseri doğumlu Ali Kibar, İstanbul Saint Michel Lisesi’nin ardından Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nden mezun olmuştur. İngiltere’de lisan eğitimini tamamlamanın ardından iş hayatına başlamıştır.

Türk – Kore İş Konseyi Başkanı, DEİK Asya – Pasifik Bölge Başkanı, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca Avrupa Alüminyum Birliği’nde Türkiye’yi temsil etmektedir.

1999-2007 yılları arasında Kore Cumhuriyeti İstanbul Fahri Başkonsolosluğu görevinde bulunan Ali Kibar, 23 Mayıs 2007 itibariyle Kore Cumhuriyeti Kayseri Fahri Başkonsolosluğu, 4 Ekim 2011 itibariyle de Kazakistan Cumhuriyeti Kocaeli Fahri Konsolosluğu görevlerini yürütmektedir.

5 Ekim 2010’da Kore Hükümeti tarafından “Korean Moran Order of Civil Merit” Üstün Hizmet Devlet Madalyası ile ödüllendirilmiştir.

Genç Yönetici İşadamları Derneği, Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) ile Young Presidents Organisation Bosphorus Chapter (YPO) kurucularından olan Ali Kibar, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi, Türk – Amerikan İşadamları Derneği (TABA) Üyesi , TÜGİAD Onur Kurulu Üyesi , Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Vekili, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) Mütevelli Heyeti Üyesi , Doğal Hayatı Koruma Derneği (WWF) Mütevelli Heyeti Üyesi, Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mütevelli Heyeti Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesi, Cercle d’Orient Divan Kurulu Üyesi ve Kibar Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi’’dir. Ayrıca değişik sosyal yardım kuruluşlarında çeşitli faaliyetler göstermektedir.

1982 yılından itibaren Kibar Grubunun her kademesinde görev alan Ali Kibar, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Chief Executive Officer (CEO) olarak yürüttüğü görevinden 10.01.2014 tarihinde Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Kibar Grubu’nun Güney Kore’den Hyundai Motor Company (HMC), Hanil E-HWA Company, Pohang Iron and Steel Company (POSCO), İsviçre’den Sicpa Holding,  Mediterranean Shipping Company (MSC), şirketleriyle ortaklıkların olduğu toplam 24 şirketin Yönetim Kurulu’nda bulunmaktadır.