Philippe Starck ve Duravit 25. yıldönümünü kutladılar

Duravit mobilya serisinde kullanılan bütün renklerde – her zevke hitap eden 27 mobilya renginde – mevcut.

Philippe Starck‘ın mottosu: “İyi bir fikre sahip olacak kadar şanslıysanız, onu paylaşmak konusunda kendinizi borçlu hissedersiniz.”

Fransız tasarımcı ile Duravit‘in beraber çalışmaya başlamalarından bu yana 25 yıl geçti. Bu süre zarfında Starck, şirkete sadece zamanın eskitemediği banyo klasikleri sunmakla kalmadı, aynı zamanda yenilikçi elektronik klozet kapaklarından Duravit’in Almanya’da bulunan genel merkezindeki ofis ve showroom’larının mimarisine kadar pek çok alanda da destek sağladı.

Zamanın ötesinde konseptler ve yenilikçi kreasyonlar
En baştan itibaren Starck, modern formlar yaratmak için tekerleği yeniden icat etmek gerekmediği prensibiyle hareket etti. Bunun yerine tasarımlarını antik formların yeniden keşfedilmesi üzerine kurdu. Örnek teşkil eden nesneleri aldı ve Duravit için bunları daha önce hiç yapılmadığı şekilde seramik ve akriliğe dönüştürdü. 1994 yılında, tasarımcı banyo üreticisi için ilk koleksiyonunu ortaya koydu: İlhamını leğen ve kova gibi arkaik nesnelerden alan Starck 1 serisi. Teknik açıdan, Starck 1 klozetler ve bidelerinin tasarımı Duravit için büyük bir zorluk içeriyordu. Çünkü 90’ların başında bu tür formları üretmeye imkan verecek üretim yöntemleri henüz mevcut değildi.

Starck’ın Duravit için yaptığı ikinci dalga tasarımlar 1998 yılında Starck 2 seramik serisinin satışa sunulmasıyla devam etti. Bu sefer tasarımlar suyun hareketinden ilham alıyordu. Şekil açısından oldukça farklı olsalar da, sonuçta ortaya çıkan lavaboların, klozetlerin ve bidelerin hepsi Philippe Starck’ın hemen fark edilen imzasını taşıyordu.

Duravit, 2002’de her türlü banyonun tasarımına zahmetsizce uyum sağlayan küçültülmüş formları temel alan Starck 3 serisini sundu. Seri genel olarak halka açık ve kısmen halka açık alanların yanı sıra engelli banyoları için de olağanüstü bir ürün yelpazesi sunmaktadır.

2011 yılında, başarı hikayesi yine Starck tarafından tasarlanan elektronik klozet kapakları ile devam etti. Hiçbir şey su ile temizlenmek kadar derinlemesine, doğal ve ferahlatıcı değildir SensoWash elektronik klozet kapağı, su sıcaklığı ve klozet kapağı sıcaklık ayarları, kurutma fonksiyonu, klozet kapağı açma /kapama dâhil tüm işlevleri yönetmek için kullanılabilen kablosuz, sezgisel uzaktan kumandası ile yeni ve tazeleyici bir deneyim sunmaktadır.

Duravit için tasarlanan ilk buhar kabini St.Trop da aynı yıl satışa sunulmuştur. Starck, buhar kabinini tasarlarken tablo fikrinden esinlenmiştir. Kabinin kapısı büyük bir resim çerçevesini temsil eder. Beyaz arka plan tuvali oluşturur. Ve duş alan kişi de resmin motifi haline gelerek “sanat eserini” tamamlar. Isıya dayanıklı malzemeden yapılmış tabure ise sanatsal temayı tamamlayan bir heykel gibidir. Baştan sona bir Starck tasarımı olan St.Trop, tam donanımlı bir duş ile rahatlatıcı buhar banyosunu bir araya getirir.

Bir başarı faktörü olarak tasarım
İyi tasarımın Duravit’in DNA’sında olduğunu söyleyebilirsiniz. İyi tasarım, şirketin yaptığı her şeye nüfuz eder. Mimar olarak da üne sahip Philippe Starck, Duravit için şirketin iyi tasarıma olan bağlılığını yansıtan komple bir bina tasarladı. Sonuçta ortaya çıkan yapı olan Hornberg’deki Duravit Tasarım Merkezi, hem dış formu hem de iç detayları açısından olağanüstüdür. Ondokuz metre yüksekliğindeki şirket merkez binasında, ön cepheye gömülü ve üç kata yayılan devasa bir klozet yer alır. Kara Orman’da uzaklardan görülebilen bu yapı cesur bir tasarım ifadesidir. Bu binada ofisler ve showroom’lar, bir servis ve eğitim merkezi ile tüm dünyadan gelen ziyaretçilerin çok sevdikleri altı adet “test banyosu” bulunur.