Satranç Müzesi’nde Satranç Öğrenme Ayrıcalığı…

Yaz Dönemi Satranç Kampı’nda bilmeyenler satranç sporunu öğrenirken, bilenler satrançta stratejilerini geliştirecek.

Başkentliler Satranç Müzesi’nde satranç öğrenmenin ayrıcalığını yaşayacak. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, yaz döneminde her yaştan satranç severi ya da satranca ilgi duyanları buluşturacak. Yaz Dönemi Satranç Kampı’nda bilmeyenler satranç sporunu öğrenirken, bilenler satrançta stratejilerini geliştirecek.

Yıl boyunca satranç eğitimleri veren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nin Yaz Dönemi Satranç Kampı Temmuz ayında başlıyor. Haftada 3 gün olan yaz dönemi satranç kampında eğitimler 2 farklı grupta verilecek. Birinci grup yeni satranç öğrenen çocuk ve yetişkinler için, ikinci grup ise orta ve ileri düzeyde satranç öğrenmek isteyenlere yönelik olacak. 1-15 Temmuz tarihleri arasında birinci dönem, 15-30 tarihleri arasında ikinci dönem ve 1-15 Ağustos tarihleri arasında üçüncü dönem kursları gerçekleştirilecek. İki hafta sürecek kurslarda, eğitimler salı, çarşamba, perşembe günlerinde, 13.30 ve 17.30 saatleri arasında toplamda 24 saat olacak.

Yeni başlayanlar için hızlandırılmış eğitim programı olan Yaz Kampında, Türkiye Satranç Federasyonu’nun turnuvalarına katılan sporcular için de turnuva hazırlık kursları düzenlenecek. Eğitimlere, satranç ile tanışmak ve satranç bilgisini ileri düzeye taşımak isteyen tüm satranç severler katılabilecek. Müzede satranç hakkında temel bilgilerden başlanarak, satranç terimlerine kadar geniş bir çerçevede eğitimler verilecek. Müze’de başlangıç eğitimleri 2. Kademe Antrenör Nihan Şahin Güneş, orta ve ileri düzey satranç eğitimlerini ise 4. Kademe Antrenör Dr. M. Sabri Koçak gözetiminde olacak. Satranç kampına katılan kardeş sporcular indirimden faydalanabilecek.

VELİLER, ÇOCUKLARIYLA BİRLİKTE SATRANÇ ÖĞRENECEK

Satranç Müzesi’nin satranç ile iç içe ortamında velilerin, çocuklarıyla birlikte satranç öğrenirken keyifli vakit geçireceklerini ve Satranç Müzesi’nde satranç öğrenmenin ayrıcalığını yaşayacaklarını belirten Gökyay Vakfı Satranç Müze Müdürü Binnur Uçakhan Yaz Dönemi Satranç Kampı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Yaz sezonuyla birlikte müzemizde renkli ve dikkat çekici etkinlikler düzenlemeye başladık. Müzemizde çeşitli kültür sanat faaliyetlerinin yanı sıra yıl boyunca olduğu gibi yaz sezonunda da satranç eğitimleri vereceğiz. Temmuz ayı itibarıyla satranç öğrenmek isteyenlere ve satrançta kendini geliştirmeyi hedefleyenlere eğitimler vereceğiz. Birinci grupta satranç tahtasını tanımakla başlayıp taşların özellikleri ve önemini öğrenmeye yönelik bir eğitim süreci mevcut. İkinci grupta ise daha çok ayrıntıya ve stratejiye hakim olmak isteyen satranç severlere yönelik bir çalışma programı var. Taktik hücum teknikleri, kombinezon çözümleri gibi… Ayrıca eğitmenlerimizin bu 3 aylık süreçte birebir eğitim vermesi de mümkün. Satranç eğitimlerinin, satranç ile donatılmış bir müzede olmasının her açıdan konuklarımıza mutluluk vereceğine inanıyoruz. Hep beraber hem eğlenip hem öğreneceğiz. Tüm Ankaralıları, satranç sporuna ilgi duyan herkesi müzemize davet ediyorum.”