CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı

CEO Nasıl Olunur, CEO olmak İçin, CEO nasıl olunur haberi CEO Haber'de.
CEO Olmak İçin Hangi Bölüm Okunmalı?

Türkçede İcra Kurulu Başkanı‘nın kısaltılmış karşılığı olan CEO, İngilizce açılımı, Chief Executive Officer’dir.

CEO genel anlamı ile baş yönetici anlamına gelir ve şirketin tüm sorumluluğunu üzerinden toplar. CEO yönetimin başıdır. İcra kurulu başı olarak faaliyetlerini sürdürse de yönetim kurulundan bağımsız değildir. CEO her ne kadar İcra Kurulu Başkanı olsa da görevli olduğu sahada alınan kararlara uymak zorundadır.

CEO‘nun en temel varlık sebebi, şirket politikası oluşturmak, şirket politikasını yürütmek ve uygulamak ile şirketin tepeden tırnağa tüm stratejilerini belirlemektir.

Son yıllarda plaza katlarının artması ile birlikte bu katlarda görev yaptıkları düşünülen CEO’luk konusunda kariyer yapmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu istek CEO olmak için neler yapılmalı, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı gibi soruları karşımıza çıkarmaktadır.

Oysa bir şirkette CEO olmak için iyi bir eğitimden daha çok vasıflar gereklidir. Tabiki iyi CEO olmak için  gerçekten girişimci bir ruhun dışında iyi bir eğitime, iyi referanslara ve mevcut değer başarıya ihtiyaç vardır. Peki ama CEO olmak içinden sadece bu saydığımız değerlere mi ihtiyacınız var?

Yukarıda saydığımız girişimci bir ruhun dışında iyi bir eğitime, iyi referanslara ve sahip olunan mevcut değer ve başarıya ihtiyaç vardır ama bunun da ötesinde inovatif bakış açısı, fütüristik yaklaşım ile belirlenen strateji bunları taçlandıran bir referans olmaktadır.

CEO olmak için neler yapılmalı, CEO olmak için hangi bölüm okunmalı  dendiğinde illaki bir bölüm sayılmamaktadır. Temelde birazda kendine bağlı olan vasıfların öne çıktığı üst düze yöneticilik olan CEO’luk konusunda Türkiye’deki büyük kuruluşların CEO’larından bazılarının mezun oldukları üniversite ve bölümlere bakıldığında bu durumun ne kadar değişken olduğu gözükmektedir.

İşte Türkiye’de bazı şirketlerin başında CEO’luk görevi yapmış/yapan CEO’lar’dan bazıları:

BOYNER CEO’su Deran Taşkıran ODTÜ Ekonomi mezunudur, TOYOTA CEO’su Ali Haydar Bozkurt Çukurova Üniversitesi İşletme mezunu, BORUSAN OTO CEO’su Eşref Biryıldız Marmara Üniversitesi İşletme mezunu, DOĞUŞ OTO CEO’su Ali Bilaloğlu Berlin Teknik mezunu, KOÇ HOLDİNG CEO’su Turgay Durak Northwestern Uni. Makine mezunu, SABANCI HOLDİNG CEO’su Zafer Kurtul İstanbul Üniversitesi İşletme mezunu, ECZACIBAŞI HOLDİNG CEO’su Erdal Karamercan Boğaziçi Üniversitesi Kimya mezunu, THY CEO’su Temel Kotil, İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği mezunu. TOFAŞ CEO’su Kamil Başaran Ankara Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunu. VODAFONE CEO’su Gökhan Öğüt  Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu. COCO COLA CEO’su Burak Başarır ODTÜ İşletme mezunu. CARREFOUR CEO’su Mehmet Nane Boğaziçi Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler mezunu, AVEA CEO’su Erkan Akdemir Hacettepe Üniversitesi Elektronik Mühendisliği mezunu, TURKCELL CEO’su Süreyya Ciliv Michigan Uni. Bilgisayar mezunu, KOÇTAŞ CEO’su Alp Önder Özpamukçu İstanbul Üniversitesi Hukuk mezunu, TEPE İNŞAAT CEO’su Atilla Kemal OĞUZ Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat mezunu, TEKFEN CEO’su Levent Kafkaslı İstanbul Teknik Üniversiteşi İnşaat mezunu, FORD OTOSAN CEO’su Haydar Yenigün Yıldız Teknik Üniversitesi Makine mezunu, McAfee Secure Türkiye Temsilciliği ve EPPE Dış Ticaret Şirketi CEO’su İnan Taptık Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi’nden mezundur.