CEO Türkçesi

İngilizce karşılığı Chief Executive Officer’ın başharflerinin birleşmesi ile oluşan CEO olarak günlük hayatımıza artık iyiden iyiye girmiştir

CEO ne demek? CEO nedir? CEO maaşları ne kadar? CEO’lar hangi okullardan mezun oldular? CEO olmak için ne yapmak lazım? CEO nasıl olunur? CEO türkçesi nedir? İş bu sorular günümüzde en çok sorulan sorulara iyiden iyiye girdi artık. 

Aslında İngilizce karşılığı Chief Executive Officer’ın başharflerinin birleşmesi ile CEO kelimesi günlük hayatımıza vaz geçilmez bir şekilde girmiştir.

“CEO ne demek?”  “CEO’nun türkçesi nedir?” diye sorulduğunda Türkçe karşılığı İcra Kurulu Başkanı olan CEO, bir şirket veya örgütlenmedeki yönetim şemasındaki en üste seviyedeki tepe yöneticidir şeklinde en kısa açıklanır. Yani icra kurulunun başındaki kişidir CEO!..

Her kurumsal yapıdaki en üst seviyedeki kişi CEO anlamını taşımasına karşın Türkiye’de CEO’luk kavramı daha çok üst düzey kurumsal ve ekonomik olarak ileri sevideki holding veya şirketlerin yöneticisi olarak algılanmaktadır. CEO‘nun en belirgin özelliği nedir diye bir soru karşımıza çıktığında bir nevi farklı bir sınıf algılaması şeklindedir!..