Gökyay Vakfı Satranç Müzesi bir kültür merkezi olarak da Ankaralılara hizmet vermeye devam ediyor

Gökyay Vakfı Satranç Müzesi bir kültür merkezi olarak da Ankaralılara hizmet vermeye devam ediyor.

Dünyanın tüm ülkelerinden derlenen satranç takımlarını sergileyen Gökyay Vakfı Satranç Müzesi bir kültür merkezi olarak da Ankaralılara hizmet vermeye devam ediyor. Her ay farklı bir ülkeyi fotoğraf sanatçılarının gözüyle tanıtan Satranç Müzesi’nin bu ayki konuğu “aşkın ve devrimin ülkesi” olarak adlandırılan Küba olacak. Fotoğraf sanatçıları Mehtap Yıldız ve Erol Büyükyazıcı’nın Küba izlenimlerini içeren söyleşi 20 Ekim Cuma günü saat 19.00’da gerçekleşecek. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi Kurucusu Akın Gökyay, “Küba, dünyada en çok merak edilen ülkelerinden biri. Müzemizde de Küba’nın tarihini ve kültürünü yansıtan değerli satranç takımları mevcut. Fotoğraf söyleşileri ile Küba’nın izlerini yakından süreceğiz” dedi.

FOTOĞRAF VE SATRANÇ TAŞLARI İLE DÜNYA TURU

Ankara’nın kültür ve sanat hayatına yepyeni bir soluk getiren Gökyay Vakfı Satranç Müzesi, Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) ile birlikte gerçekleştirdiği fotoğraf söyleşileriyle dünyanın farklı kültürlerini ziyaretçileriyle buluşturuyor. AFSAD sanatçılarının vizörlerinden yansıyan ve her biri adeta bir öykü anlatan ülke fotoğrafları, Müze’nin tarihi Ankara Evi’ndeki binasında, o ülkenin kültürünü yansıtan satranç takımları ile birlikte sergileniyor. Müze’nin kurucusu Akın Gökyay ile katılımcı fotoğraf sanatçıları, keyifli bir söyleşi eşliğinde o ülkeye dair izlenimlerini ziyaretçilerle paylaşıyor.

Ekim ayı fotoğraf söyleşisinin konuk ülkesi ise klasik arabalarından, sokak müzisyenlerine, kendine özgü sokaklarından tabiat güzelliklerine kadar çok sayıda rengi içerisinde barındıran Küba olacak.

“KÜBA FOTOĞRAF SÖYLEŞİSİ’NDE KÜBA’YA GİTMİŞ KADAR OLACAKSINIZ”

Fotoğraf söyleşisinin Küba’ya daha önce gitmeyen ziyaretçilere bile Küba esintisi hissettireceğini dile getiren Gökyay, “Fotoğraf söyleşileri ile her ay başka bir ülkeye gidiyor, farklı kültürleri, değerleri tanıyoruz. Müzemizde yaptığımız bu etkinlik, konuklarımızı kültürel ve sanatsal anlamda doyuracak nitelikte. Bu ayki ülke konuğumuz Küba’ya benim de ziyaretlerim oldu. Rahatlıkla söyleyebiliyorum ki Küba’ya daha önce gitmiş olan ziyaretçilerimiz bile Küba’yı yeni bir bakış açısıyla tanıyacak. Küba’ya gitmiş kadar olacaksınız. Söyleşide, Küba’dan çok severek seçip aldığım satranç takımları da misafirlerimize bu ülkenin kültürel yapısını ve tarihini satranç taşları aracılığıyla hissettirecek. İlgilenen herkesi, ‘Küba Fotoğraf Söyleşimize’ davet ediyorum” dedi.

AFSAD SANATÇILARI: “KÜBA’YI SATRANÇ TAŞLARI İLE TANIMAK FARKLI BİR DENEYİM OLACAK”

Fotoğraf sanatçıları Mehtap Yıldız ve Erol Büyükyazıcı ise Küba’da çektikleri yüzlerce fotoğrafa rağmen, bu ülkeyi ‘satranç taşları’ ile tanımanın kendileri için de benzersiz bir deneyim olacağını belirttiler. Küba’yı, “tarihi ve kültürünün eşi benzeri olmayan, çalışkan bir ülke” olarak tanımlayan Mehtap Yıldız, “Küba, insanı, kültürü, tarihi ve sosyal hayatı ile özellikle günümüz dünyasında çok dikkat çekici bir ülke. Çok etnik kökenli bir ülke olmasına karşın, ten rengine dayanılarak ırkçılık yapılmayan tek ülkenin Küba olduğu da söylenir. Böyle bir ülkede fotoğraf çekebilme ve Gökyay Vakfı sayesinde bu fotoğraflarımı paylaşabilme şansına sahip olduğum için çok mutluyum. Küba’yı, satranç takımlarıyla tanımak da benim için çok heyecan verici olacak” diye konuştu. Fotoğrafçı Büyüyazıcı da, Küba’nın ‘aşkın ve devrimin ülkesi’ olarak tanındığını anımsatarak, “Küba’da fotoğraf çekmek çok heyecan vericiydi. Böyle özel bir ülkeyi, Küba satranç taşlarını inceleyerek yeniden yorumlamak çok farklı bir deneyim olacak” dedi.