Yılların Tecrübeli CEO’su Hazım Kantarcı

Nazım Kantarcı, Sabancı Holding CEO’luğu görevine atandı ve 14 Nisan 2003 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

1945 Kayseri doğumlu Hazım Kantarcı, Talas-Tarsus Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra 1968 yılında ODTÜ İş İdaresi bölümünden mezun oldu. İş hayatına 1970 yılında Sabancı Holding grubundaki BOSSA’da işletme uzmanı olarak başladı. Daha sonra KORDSA’da genel müdür yardımcısı olarak görev aldı. 1980-1985 yılları arasında LİSA genel müdürlüğü yaptı. 1985 yılında LASSA genel müdürlüğüne atandı, LASSA’nın Bridgestone ile ortaklığında aktif rol oynadı.

BRİSA, Hazım Kantarcı’nın liderliğinde 1993’te Ulusal Kalite Ödülü’nü, 1996’da ise Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü kazandı. Çağdaş yönetim, sağlıklı endüstri ilişkileri ve toplam kalite anlayışının önemini vurgulayan Kantarcı, bu anlayışın ülke çapında yaygınlaşmasına önemli katkıda bulundu.

1996 yılından itibaren Sabancı Holding yönetim kurulu üyeliği, Otomotiv Grubu başkanlığı, TOYOTASA genel müdürlüğü ve yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. 1996 yılı sonunda, Türkiye’nin üç büyük dergisi, Hazım Kantarcı’yı “Yılın Profesyoneli” olarak belirledi; ODTÜ ise “Üstün Hizmet Ödülü“ ile onurlandırdı.

1 Ağustos 2000 tarihinde Sabancı Holding CEO’luğu görevine atandı ve 14 Nisan 2003 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

1995-2001 tarihleri arasında EFQM yönetim kurulu üyeliği görevinde bulunan Kantarcı’ya, Türk sanayiinin kalitesini uluslararası platformda tescil ettirmesi ve dolayısı ile küresel düzeyde Türkiye’nin bu alanda tanıtımına katkı sağlaması nedeniyle Marmara Üniversitesi tarafından “Endüstri Mühendisi Fahri Doktor“ unvanı verildi.

Nazlı Kantarcı’nın eşi, Selen ve Tolga’nın babası, Yağmur’un dedesidir.